kontakt

Jak kupić mieszkanie przed ślubem? Wady i zalety

Jak kupić mieszkanie przed ślubem

Po zawarciu związku małżeńskiego u większości par naturalnym kolejnym etapem jest zakup nieruchomości. Posiadanie wspólnego i własnego „M” to dla wielu osób pewnego rodzaju opieczętowanie tego, że rozpoczęli nowy etap w życiu i założyli rodzinę. Jednak czasami pojawia się pytanie, czy nie lepiej kupić mieszkanie przed ślubem? Jakie są różnice pomiędzy kredytem przed ślubem a po nim? Sprawdź!

Wspólny kredyt bez ślubu – czy to możliwe?

Niewiele młodych osób stać na to, żeby kupić mieszkanie za gotówkę. Zatem zazwyczaj decydują się oni na wzięcie kredytu hipotecznego. To dobre rozwiązanie. Pozwala uzyskać znaczną ilość gotówki w bezpieczny sposób, rozłożyć płatność na długi okres, a przy tym nie wiąże się z wysokimi kosztami w porównaniu np. do pożyczki gotówkowej. 

Aby go otrzymać, trzeba spełnić szereg wymagań, m.in. wykazać dobrą zdolność kredytową. Niestety w przypadku jednej osoby może być to trudne. 

Można poprawić swoją zdolność, jeśli złoży się wniosek z drugą osobą. Tak najczęściej robią małżeństwa, które mają wspólnotę majątkową. Wtedy pod uwagę są brane dochody obu osób, a koszty utrzymania gospodarstwa domowego zostają podzielone na pół. To znacznie poprawia sytuację finansową kredytobiorcy, więc bank chętniej udziela kredytu. 

Jednak czasami dobra oferta „trafia się” jeszcze przed ślubem. Ponadto nie każdy chce zawrzeć małżeństwo. Wówczas pojawia się pytanie, czy można dostać kredyt na dwie osoby bez ślubu? 

Okazuje się, że tak. Osoby niespokrewnione ze sobą – tak jak np. narzeczeni – mogą kupić mieszkanie przed ślubem i wspólnie zawrzeć umowę kredytową. Wtedy każdy kredytobiorca otrzymuje 50% udziałów w nieruchomości – chyba, że ustalą między sobą inaczej. Warto jednak pamiętać, że po rozstaniu nadal pozostają zobowiązani do terminowego regulowania rat. Bank nie interesuje się konfliktami pomiędzy właścicielami i ich nie rozwiązuje. Dla tej instytucji istotne jest tylko to, żeby co miesiąc na wskazane konto wpływała odpowiednia kwota. 

Zakup mieszkania przed ślubem lub po nim – jakie są różnice?

Rozważasz kredyt bez ślubu lub po nim? Zastanawiasz się, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza? Jeśli wnioskujesz o pieniądze razem z drugą osobą, procedura przebiega podobnie jak w przypadku małżeństwa. Jednak jest kilka różnic. 

  • Po pierwsze – podczas ustalania zdolności kredytowej bank może uznać Ciebie i partnera/partnerkę za dwa osobne gospodarstwa domowe, jeśli podacie dwa różne adresy zamieszkania. Wówczas szanse na uzyskanie pieniędzy mogą znacznie zmaleć. Na szczęście to wyjątki. Większość instytucji traktuje parę jako jedno gospodarstwo domowe jednak pod warunkiem, że np. deklarują oni, że mieszkają razem.
  • Po drugie – kredyt wzięty wspólnie, jako para czy małżeństwo, staje się obowiązkiem dwojga osób i widnieje w ich historii kredytowej. Oznacza to, że wpływa na zdolność kredytową obojga. Jeśli jedna ze stron chciałaby wziąć np. pożyczkę gotówkową, może otrzymać negatywną decyzję.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy tylko jedna osoba ze związku bierze kredyt hipoteczny. Wówczas jest traktowana jako singiel. Zatem pod uwagę brana jest tylko jej sytuacja finansowa, a zobowiązanie wobec banku ciąży tylko na niej. Ponadto umowa zakupu nieruchomości jest zazwyczaj zawierana tylko na jednego kredytobiorcę, a więc tylko on jest jej właścicielem. 

Zatem, gdy dojdzie do rozstania, druga strona nie ma żadnych praw do mieszkania, jeśli nie jest jej właścicielem. 

Tab. 1 Różnice pomiędzy zakupem mieszkania jako para a jako singiel.

Zakup mieszkania na kredyt jako paraZakup mieszkania na kredyt jako singiel
Zdolność kredytowa liczona na podstawie jednego lub dwóch gospodarstw domowych.Zdolność kredytowa obliczana na podstawie tylko jednego gospodarstwa domowego.
Kredyt jako wspólne zobowiązanie.Kredyt jako obowiązek tylko jednej osoby.
Obie osoby są właścicielami mieszkania i mają zazwyczaj 50% udziałów.Zazwyczaj kredytobiorca jest właścicielem i ma 100% udziałów.
Po rozstaniu trzeba przenieść własność i kredyt na jedną ze stron lub sprzedać nieruchomość i podzielić pozostałą kwotę.Po rozstaniu mieszkanie zazwyczaj należy do kredytobiorcy. 

Źródło: opracowanie własne

Wspólny kredyt hipoteczny przed ślubem – jak wziąć?

Ceny wynajmu nieruchomości szaleją i nierzadko pochłaniają znaczną część budżetu. Chcesz zatem jak najszybciej kupić mieszkanie przed ślubem? Możesz zrobić to samodzielnie. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni lokal, zapoznać się z ofertą banków, przeanalizować dostępne opcje, porównać ich warunki, a następnie wybrać 3 z nich, skompletować dokumenty i złożyć wniosek. To może zająć sporo czasu, dlatego najlepiej oddać to zadanie profesjonalistom, czyli ekspertom kredytowym.

Wówczas do Twoich zadań należy tylko:

  • znalezienie atrakcyjnego mieszkania,
  • umówienie się na wizytę do jednego z naszych ekspertów i przedstawienie swoich potrzeb,
  • podpisanie umowy przedwstępnej i wpłacenie zadatku bądź zaliczki,
  • skompletowanie niezbędnej dokumentacji i podpisanie wniosku o kredyt,
  • czekanie na decyzję,
  • zawarcie umowy kredytowej i podpisanie aktu notarialnego. 

Ekspert zajmie się oceną Twojej zdolności kredytowej i podpowie, co można zrobić, aby ją poprawić. Sprawdzi, czy bardziej opłaca się wziąć wspólny kredyt hipoteczny przed ślubem, czy wnioskować samodzielnie jako singiel.

Ponadto wyselekcjonuje dostępne oferty i wybierze najkorzystniejsze, a następnie Ci je przedstawi oraz wyjaśni wszelkie zawiłe hasła. Pomoże także skompletować wniosek i złożyć dokumenty. Dzięki temu, że współpracujemy bezpośrednio z pracownikami banków, Ty nie musisz czekać w kolejkach i marnować czasu na przekazanie wniosku. 

Następnie pozostajemy w kontakcie z instytucją, a Ciebie informujemy o postępach procesowania wniosku. Na koniec organizujemy spotkanie z pracownikiem banku, aby móc podpisać umowę kredytową. Szybko, prosto i bez zbędnego stresu. 

Pamiętaj, że na tym wsparcie eksperta się nie kończy – możemy towarzyszyć Ci także podczas uruchamiania kolejnej transzy, nadpłacania kredytu czy przenoszenia zobowiązania do nowego banku. 
Wzięcie kredytu hipotecznego przed ślubem jest możliwe, a do tego może być bardzo łatwe i korzystne finansowo. Wystarczy, że będziesz współpracować z ekspertami kredytowymi.