kontakt

Czy warto przenieść kredyt do innego banku?

Zaciągnięcie kredytu w banku to dla wielu osób jedyny sposób na zdobycie pieniędzy, które mogą przeznaczyć m.in. na zakup lub budowę nieruchomości. Warunki oferowane przez banki zmieniają się dość dynamicznie, co może oznaczać, że z czasem przestały być tak atrakcyjne, jak przy zawieraniu umowy. W takim przypadku można pomyśleć o przeniesieniu kredytu. Dowiedz się, kiedy warto to zrobić i czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Przeniesienie kredytu do innego banku może pomóc w obniżeniu miesięcznej raty, np. poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego. 

Przeniesienie kredytu do innego banku — co warto wiedzieć na ten temat?

Podpisując umowę kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, musisz liczyć się z tym, że zmiana wysokości stóp procentowych ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej wpływa na to, ile wynosi Twoja miesięczna rata. Całkowity koszt kredytu obejmuje nie tylko odsetki, ale również prowizje i innego rodzaju opłaty. Może więc okazać się podczas trwania zawartej umowy, że warunki nie są już tak atrakcyjne, jak na początku i bardziej opłacalne jest przeniesienie kredytu hipotecznego lub gotówkowego do innego banku. Jest to tzw. refinansowanie zobowiązania. 

Kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Zanim dowiesz się, jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, warto mieć świadomość, w jakich sytuacjach można o tym pomyśleć. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego, który przeanalizuje Twoją sytuację i znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami, a wykorzystamy swoje wieloletnie doświadczenie i posiadaną wiedzę, aby pomóc Ci w przeniesieniu kredytu i wynegocjowaniu najlepszych warunków

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach przeniesienie kredytu jest opłacalne? Przede wszystkim wtedy, gdy znajdziemy dla Ciebie korzystniejszą ofertę, która wiąże się z niższymi kosztami spłaty zobowiązania. Dla wielu osób największe trudności związane z posiadanym kredytem są spowodowane:

 • zmiennym oprocentowaniem,
 • wysokimi marżami banku,
 • krótkim okresem obowiązywania umowy.

Zmiana banku przy kredycie hipotecznym może wiązać się ze zmianą parametrów kredytu i dopasowaniem ich do aktualnych możliwości finansowych. 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu?

Nasi doświadczeni doradcy kredytowi są gotowi Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami już teraz!


Jakie są warunki zmiany kredytu hipotecznego w 2024 r.?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował swoje stanowisko związane z przedpłatą w umowach kredytu hipotecznego z okresowo stałą lub stałą stopą procentową. Zostało ono ogłoszone 27 czerwca 2023 r. Zgodnie z nim refinansowanie zobowiązania powinno obecnie przebiegać następująco:

 • oprocentowanie stałe lub okresowo stałe zawarte w umowie może być zmienione przed końcem okresu, na który zostało zawarte zobowiązanie kredytowe na nowe oprocentowanie stałe lub okresowo stałe, ale niższe niż dotychczasowe,
 • oprocentowanie powinno obowiązywać przez ustalony na nowo okres rozpoczynający się od chwili zawarcia aneksu nie krótszy niż 5 lat, ale nieprzekraczający tego, który został do końca zobowiązania. 

Działania niezgodne ze stanowiskiem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego to:

 • zamiana stałego oprocentowania na zmienne przed zakończeniem okresu jego obowiązywania,
 • zmiana poziomu stałego oprocentowania bez wydłużenia okresu jego obowiązywania o minimum 5 lat od podpisania aneksu,
 • zamiana kredytów ze stałym lub okresowo stałym oprocentowaniem na:
  • zobowiązania ze zmienną stopą procentową,
  • zobowiązania z oprocentowaniem okresowo stałym zawieranym na okres krótszy niż ten zawarty w umowie kredytu refinansowanego lub wynoszący mniej niż 5 lat.

Takie działania mają na celu przede wszystkim zwiększyć popularność kredytów hipotecznych z okresowo stałą lub stałą stopą procentową, co ogranicza ryzyko związane ze wzrostem rat wraz ze zmianą oprocentowania. 

Refinansowanie kredytu jest możliwe także pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej. Bank, do którego chcesz przenieść kredyt, zbada Twoje możliwości finansowe. Jeśli od chwili zawarcia pierwszej umowy uległy one znacznemu pogorszeniu, a dodatkowo masz problemy ze spłatą swoich zobowiązań, to nie będziesz mógł skorzystać z takiego rozwiązania. W takim przypadku należy wcześniej zadbać o poprawę zdolności kredytowej, a dopiero później złożyć wniosek kredytowy.

Jak przebiega przeniesienie kredytu gotówkowego lub hipotecznego do innego banku?

Przede wszystkim zacznij od znalezienia oferty banku, która Cię interesuje i umożliwi płacenie niższych rat. W tej kwestii warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego, który doskonale zna rynek finansowy i może udzielić niezbędnych informacji. Jeśli planujesz refinansowanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego, a nie wiesz, od czego zacząć, skontaktuj się z nami, a chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces. 

Na podstawie przekazanych informacji zostanie przygotowana przez nas wstępna symulacja spłaty nowego kredytu. Dzięki niej dowiesz się, ile może wynosić Twoja nowa miesięczna rata i ile możesz na tym zyskać. 

Jeśli wszystkie przedstawione przez nas warunki  są zgodne z Twoimi oczekiwaniami,  pomożemy Ci złożyć wniosek o przeniesienie zobowiązania. 

Ile trzeba zapłacić za przeniesienie kredytu do innego banku?

Musisz mieć na uwadze to, że refinansowanie kredytu wiąże się z kosztami, które zazwyczaj nie przesądzają o opłacalności zmiany banku. Wynikają one głównie z prowizji pobieranych przez dotychczasowy i nowy bank. Pierwszy z nich może wymagać opłacenia kosztów związanych z wcześniejszą spłatą, jeśli od podpisania umowy nie minęły 3 lata. Bank, do którego przenosisz kredyt, może natomiast doliczyć prowizję za refinansowanie. Inne wydatki, które również należy uwzględnić, to m.in. koszt wykonania operatu szacunkowego oraz zmiana wpisu w księdze wieczystej dotycząca hipoteki. 

FAQ

 1. Czy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Tak, możliwe jest przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego wydanymi w czerwcu 2023 r. banki mogą refinansować zobowiązanie z okresowo stałą lub stałą stopą procentową w niższej wysokości niż w przypadku dotychczasowego zobowiązania. Oprocentowanie ustala się na nowy okres trwający od momentu zawarcia umowy na co najmniej 5 lat, ale nie dłużej niż do końca jej trwania.

 1. Czy przeniesienie kredytu hipotecznego lub gotówkowego jest zawsze opłacalne?

Takie rozwiązanie jest wskazane przede wszystkim wtedy, gdy aktualne warunki Twojego zobowiązania nie są już atrakcyjne, a w innym banku znaleźliśmy dla Ciebie korzystniejszą ofertę. Głównym celem refinansowania kredytu jest opłacanie niższych rat, co wiąże się z tym, że w domowym budżecie zostaje więcej pieniędzy.

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o refinansowanie kredytu hipotecznego?

Oprócz wniosku o przeniesienie kredytu należy przedstawić w banku także inne dokumenty. Ich dokładną listę otrzymasz od nas. Poinformujemy Cię o tym, co musisz przedstawić, aby skorzystać z refinansowania. Najczęściej są to dokumenty dotyczące przede wszystkim aktualnego zobowiązania i potwierdzające zdolność kredytową.