kontakt

Kredyt 0 procent 2024

„Kredyt 0 procent 2024”. Dla kogo „Kredyt na start 2024”?

Trwają prace nad wdrożeniem nowego projektu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Czeka na niego wiele osób, które planują stać się właścicielami nieruchomości. Dowiedz się nieco więcej na jego temat i przekonaj się, dla kogo będzie on dostępny. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące kredytu 0 procent.

Planowany program ma zastąpić „Bezpieczny kredyt 2 procent”, dla którego nabór wniosków został wstrzymany. Ma być finansowym wsparciem w formie dofinansowania rat kredytu. 

Na co można przeznaczyć „Kredyt 0 procent 2024”?

Kredyt 0 procent będzie mógł pokryć część lub całość wydatków związanych z:

 • zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego (domu lub mieszkania) i jej wykończeniem;
 • budową domu jednorodzinnego wraz z kosztami jego wykończenia oraz nabycia praw własności nieruchomości gruntowej (lub jej części) w celu realizacji przedsięwzięcia;
 • nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (oraz wydatków będących wkładem budowlanym wraz z kosztami wykończenia);
 • realizacją inwestycji mieszkaniowej w formule kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy;
 • kosztami partycypacji w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej lub Towarzystwa Budownictwa Społecznego;
 • wkładem mieszkaniowym w spółdzielni mieszkaniowej.

Co ważne, kredytu nie będzie można przeznaczyć wyłącznie na zakup działki czy wykończenie nieruchomości. 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu?

Nasi doświadczeni doradcy kredytowi są gotowi Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami już teraz!


„Kredyt 0 procent” – dla kogo będzie dostępny? 

O przyznanie kredytu na preferencyjnych warunkach będą mogły ubiegać się osoby samotne do 35 r.ż. W przypadku gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 2 osób nie obowiązuje limit wieku. Kolejnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny 0 procent, jest brak własności nieruchomości. Program przewiduje jednak kilka wyjątków, które umożliwią wnioskowanie o dopłaty także osobom będących właścicielami domu lub mieszkania w następujących przypadkach:

 • prawo własności do maksymalnie połowy nieruchomości mieszkalnej zostało przyznane na drodze spadku lub darowizny,
 • lokal mieszkalny jest własnością rodziny z co najmniej 3 dzieci,
 • prawo własności do całej nieruchomości zostało nabyte w drodze dziedziczenia lub darowizny, ale jeszcze przed złożeniem wniosku została ona przekazana w formie darowizny osobie spoza gospodarstwa domowego,
 • potencjalny beneficjent programu ma już kredyt hipoteczny, ale został on uruchomiony minimum 36 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Kolejnym kryterium jest wysokość dochodów. Nie mogą one przekraczać następujących limitów:

 • 7 000 zł netto — w przypadku singla,
 • 13 000 zł netto — w przypadku 2-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 16 000 zł netto — w przypadku 3-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 19 500 zł netto — w przypadku 4-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 23 000 zł netto — w przypadku co najmniej 5-osobowego gospodarstwa domowego. 

Co ważne, przekroczenie wymienionych wyżej kwot wcale nie oznacza wykluczenia z programu. Takie osoby nadal będą mogły ubiegać się o przyznanie dopłat, ale dofinansowanie będzie niższe. 

Program „Kredyt 0 procent” – od kiedy będzie obowiązywał?

Nie określono jeszcze konkretnej daty wejścia w życie programu „Kredyt 0 procent na mieszkanie” (stan na 14 czerwca 2024 r.). Projekt jest w fazie konsultacji, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie wdrożony jeszcze w drugiej połowie 2024 r. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że uda Ci się złożyć wniosek o dofinansowanie rat kredytu hipotecznego, skontaktuj się z nami. Jako doświadczeni eksperci kredytowi zadbamy o to, abyś był na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu. 

Ile wynoszą dopłaty w programie „Kredyt 0 procent”?

Mimo nazwy kredyt ten nie w każdym przypadku będzie oprocentowany na 0%. Jego głównym celem jest wsparcie rodzin wielodzietnych, dlatego to właśnie one będą mogły liczyć na najwyższe dopłaty. Przez pierwsze 10 lat oprocentowanie rat wyniesie 0%. Z takiego dofinansowania będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe, w których skład wchodzi co najmniej 3 dzieci. 

Kredyt z zerowym oprocentowaniem będzie dotyczył także kredytów konsumenckich udzielanych na pokrycie wydatków związanych z partycypacją w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej lub Towarzystwie Budownictwa Społecznego bądź wkładu mieszkaniowego w spółdzielni. 

W pozostałych przypadkach oprocentowanie przez pierwsze 10 lat będzie wynosiło:

 • 0,5% – dla gospodarstw domowych z 2 dzieci,
 • 1% – dla gospodarstw domowych z 1 dzieckiem (dotyczy to także samotnego rodzica wychowującego dziecko),
 • 1,5% – dla singli i par bez dzieci.

Należy mieć na uwadze także to, że program przewiduje maksymalną wysokość kredytu, dla której będą naliczane dopłaty. Może ona być wyższa, jednak dla kwoty powyżej określonego limitu nie będzie można otrzymać dofinansowania. Maksymalna kwota wynosi:

 • 200 000 zł — w przypadku singla,
 • 400 000 zł — w przypadku 2-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 450 000 zł — w przypadku 3-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 500 000 zł — w przypadku 4-osobowego gospodarstwa domowego,
 • 600 000 zł — w przypadku co najmniej 5-osobowego gospodarstwa domowego.

Program przewiduje podwyższenie wymienionych limitów dla mieszkańców niektórych miast. W Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu wartość odtworzeniowa 1m2 nieruchomości jest wyższa o co najmniej 25% niż średnia wartość dla całego kraju. Limit w przypadku tych miast jest więc wyższy o 10%. Dla Warszawy jest to 20% więcej, ze względu na to, że wartość odtworzenia w stolicy jest większa o co najmniej 50%.

„Kredyt 0 procent” a powierzchnia nieruchomości

Limity związane z powierzchnią nieruchomości, którą można kupić w ramach kredytu z zerowym oprocentowaniem, dotyczą wyłącznie zakupu mieszkania lub domu. Wynoszą one kolejno:

 • 50 m2 – dla singla,
 • 75 m2 – dla gospodarstwa 2-osobowego,
 • 100 m2 – dla gospodarstwa 3-osobowego,
 • 125 m2 – dla gospodarstwa 4-osobowego,
 • 150 m2 – dla gospodarstwa 5-osobowego i większego.

Będzie można kupić większe mieszkanie lub dom, jednak kwota dopłaty będzie pomniejszona o 50 zł za każdy m2 przekroczenia. 

Planujesz kredyt hipoteczny? Skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to zawsze poważna decyzja wiążąca się z kosztami, nawet w przypadku otrzymywania dopłat w ramach omawianego programu. Musisz więc dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać taką, która jest dla Ciebie najlepsza. Pomoże Ci w tym doświadczony ekspert kredytowy. Przeanalizujemy Twoją sytuację finansową oraz sprawdzimy zdolność kredytową. Pomożemy znaleźć najlepszą ofertę oraz dopełnić wszelkich formalności. Przeprowadzimy Cię przez cały proces wnioskowania o kredyt hipoteczny, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na otrzymanie kredytu z dopłatami. 

FAQ

 1. Kiedy „Kredyt 0 procent” wejdzie w życie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie podało jeszcze konkretnej daty wejścia w życie omawianego programu. Ma to nastąpić jeszcze w drugiej połowie 2024 r. 

 1. Jakie banki będą udzielały kredytu w ramach programu?

Nie wiadomo jeszcze, które banki zdecydują się na dołączenie do programu. Ich lista ma być udostępniona na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.