kontakt

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego

Kredyt na działkę – gdzie szukać kredytu na zakup działki?

Budowa własnego domu to dla wielu rodzin spełnienie największego marzenia. Jednak prawda jest taka, że ​​nie wszyscy mają pod ręką wydzieloną przestrzeń do rozpoczęcia tego typu projektu. Z tego powodu kredyt na zakup działki daje możliwość spełnienia tych marzeń i rozpoczęcia przygody z budową własnego domu. Dowiedz się, jak i gdzie zacząć szukać korzystnego finansowania.

Czym jest kredyt na działkę?

Pierwszym krokiem do zaciągnięcia kredytu na zakup działki jest zrozumienie wszystkich niuansów finansowania tego rodzaju nieruchomości. Poziom biurokracji i formalności do spełnienia jest znacznie większy niż w przypadku zaciągania niewielkiego kredytu prywatnego.

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną to produkt bankowy, który pozwala na otrzymanie finansowania na zakup gruntu pod budowę. Ze względu na wysoką wartość zobowiązania jest on przyznawany zazwyczaj na kilkadziesiąt lat, wobec czego przyznanie kredytu na działkę budowlaną należy dokładnie przemyśleć, aby uniknąć przykrych niespodzianek związanych z jego spłatą w przyszłości.

Na jaką działkę można otrzymać kredyt w banku?

Kredyt na zakup działki budowlanej pod budowę domu to jedna z częściej zaciąganych form finansowania. Jednak kredyt można otrzymać nie tylko na kupno działki budowlanej. Można go też dostać na zakup działki:

  • przemysłowej – przeznaczonej do późniejszych inwestycji biznesowych np. postawienia myjni samochodowej;
  • rolnej – wykorzystywanej pod uprawę lub z możliwością jej odrolnienia i przekształcenia na działkę budowlaną;
  • rekreacyjnej – przeznaczonej pod domki wakacyjne;
  • siedliskowej – przygotowanej do postawienia budynków gospodarskich lub domu po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.

Jeśli chodzi o wielkość działki, którą można kupić na kredyt, to wiele zależy od zasad finansowania w danym banku. W większości instytucji nie ma problemu z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na zakup działki o powierzchni do 2999 m². Co do finansowania gruntu o większym metrażu, trzeba zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym banku.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu?

Nasi doświadczeni doradcy kredytowi są gotowi Ci pomóc.

Skontaktuj się z nami już teraz!


Na co zwrócić uwagę w trakcie szukania kredytu na zakup działki?

Podobnie jak w przypadku każdego finansowania, przy zakupie gruntu należy wziąć pod uwagę kilka szczegółów, aby zadbać o najlepszy wybór produktu bankowego. Niezbędne będzie przeprowadzenie analizy oferty kredytowej pod kątem różnych aspektów finansowych.

Przede wszystkim przeanalizuj z nami wybór rodzaju stopy procentowej i rodzaje rat (stałe lub malejące). Stopy procentowe są oczywiście jednym z głównych składników kredytu – bezpośrednio wpływającym na jego całkowity koszt. Oprocentowanie może się znacznie różnić w zależności od banku. Z tego powodu należy zawsze porównywać stawki rynkowe, aby mieć pewność, że wybór będzie korzystny nie tylko w momencie nabycia kredytu na działkę, ale także w dłuższej perspektywie.

Tu znaczenie mają także rodzaje rat: czy są równe, czy malejące. Przy tej pierwszej opcji każda kolejna rata ma taką samą wartość. Podczas trwania umowy kredytowej zmieniają się odsetki i rata kapitałowa. Ostatecznie na koniec kredytowania do spłaty pozostaje prawie tylko sam kapitał, a odsetki stanowią małą część raty.  Raty malejące mają stałą kwotą kapitału przez cały okres spłaty. Zmienia się tylko cześć odsetkowa, ponieważ jest liczona od pozostałego salda do spłaty.

Co jeszcze warto sprawdzić podczas szukania kredytu hipotecznego na zakup działki?

  • Sprawdź wysokość wkładu własnego wymaganego przez bank.
  • Ustal, na jaki okres możesz otrzymać finansowanie (na ile lat).
  • Dowiedz się, jaką prowizję pobiera bank za udzielenie kredytu oraz jaka jest wysokość marży.
  • Sprawdź wszelkie dodatkowe koszty, które możesz ponieść, np. opłaty za rozpatrzenie wniosku lub wcześniejszą spłatę rat.
  • Dowiedz się, czy bank oferuje dodatkowe produkty, które mogą wpłynąć na obniżenie marży np. założenie konta osobistego.

Kto może ubiegać się o kredyt na zakup działki?

Zazwyczaj kryteria, które musi spełnić osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej, są takie same jak przy kredycie na zakup mieszkania. Pod uwagę brane są następujące kwestie:

  • wiek kredytobiorcy – zwykle musi mieć skończone co najmniej 21 lat, ale nie więcej niż 70 lub 80 lat w momencie, gdy wypadnie spłata ostatniej raty kredytu;
  • zdolność kredytowa – parametr, który określa prawdopodobieństwo spłaty zaciągniętego zadłużenia (pod uwagę brane są np. inne zobowiązania finansowe, karty kredytowe itp.);
  • źródło dochodów – musi być stabilne.

Co należy przeanalizować przed rozpoczęciem szukania kredytu hipotecznego na działkę?

Pamiętaj, by nie podejmować decyzji pochopnie i przed szukaniem kredytu na zakup ziemi przeanalizować jego najważniejsze kwestie.

  • Poznaj różnice pomiędzy rodzajami kredytów dostępnych na rynku, które pozwalają na zakup działki budowlanej.
  • Zapoznaj się z warunkami, wadami i zaletami każdego kredytu na zakup gruntu.
  • Dokładnie oceń wpływ stóp procentowych na całkowity koszt kredytu.
  • Pamiętaj o elastyczności warunków wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania.
  • Przygotuj całą niezbędną dokumentację do wniosku kredytowego.
  • Wyszukuj i porównuj oferty różnych instytucji finansowych, aby uzyskać lepsze warunki kredytowe.
  • Skorzystaj znaszej pomocy jako ekspertów kredytowych. , .Posiadamy dużą wiedzę z zakresu finansów i możemy pochwalić się doświadczeniem w udzielaniu pomocy podczas ubiegania się o kredyt na zakup działki.
  • Podejmij świadomą decyzję na postawie zebranych informacji, aby mieć pewność, że zakup Twojej przyszłej działki zakończy się sukcesem.

Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na działkę?

Za zaciągnięciem kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej przemawia przede wszystkim możliwość spełnienia swoich marzeń o własnym domu. Poza tym taka forma finansowania pozwala niemal w całości pokryć zakup gruntowej nieruchomości, co znacznie przyspiesza realizację założonych planów. Jest to również szansa na rozwój działalności rolniczej lub pozarolniczej. Procedury wzięcia kredytu można łatwo zrozumieć z pomocą ekspertów finansowych, a spłatę rat rozłożyć nawet na kilkadziesiąt lat.

Jakie dokumenty są potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego na zakup działki?

Lista niezbędnych dokumentów do ubiegania się o kredyt na działkę jest długa. Wśród najczęściej wymaganych przez banki znajdują się:

  • zaświadczenia o dochodach;
  • wyciągi z kont bankowych;
  • deklaracje PIT wraz z załącznikami;
  • zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US;
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów lub kopia mapy ewidencyjnej;
  • inne dokumenty dotyczące celu kredytowania, np. wyciąg z ksiąg wieczystych i wypis z planu zagospodarowania przestrzennego;
  • umowa przedwstępna lub rezerwacyjna danej działki.

Bardzo ważny jest również dokument potwierdzający wycenę wartości działki (operat szacunkowy). Jest on niezbędny dla banku do określenia, czy cena zakupu działki nie jest zawyżona lub zaniżona i pozostaje zgodna z wartościami rynkowymi na danym obszarze. Oczywiście lista niezbędnych załączników do wniosku kredytowego może być dłuższa. Ze szczegółami należy zapoznać się w naszym biurze.

Gdzie najlepiej szukać kredytu na zakup działki?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na działkę budowlaną to bardzo ważna decyzja, dlatego jej podjęcie wymaga odpowiedzialności i bardzo rozważnego wybrania oferty. Gdzie można szukać kredytu na działkę? Jedną z opcji jest samodzielne przeglądanie ofert dostępnych w każdym banku. W tym celu można wejść na stronę internetową wybranej instytucji i przeanalizować warunki oferowanych produktów. Można też udać się osobiście do placówki banku i złożyć zapytanie o kredyt hipoteczny na zakup działki. W Internecie są również dostępne porównywarki ofert kredytowych, dzięki którym w jednym miejscu otrzymuje się zestawienie kilku lub kilkunastu produktów bankowych.

Jednak dla wielu osób wszelkie kwestie formalne to zbiór obcobrzmiących terminów i niezrozumiałych zagadek rachunkowych, dlatego przy szukaniu kredytu na działkę warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczony ekspert finansowy zajmie się wszelkimi formalnościami. Na początku sprawdzi Twoją zdolność kredytową i oceni sytuację finansową. Następnie zajmie się analizowaniem różnych dostępnych ofert kredytowych na rynku. Ekspert przeprowadzi też za Ciebie cały proces wnioskowania o kredyt, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na otrzymanie środków na zakup gruntu. Jeśli potrzebujesz wsparcia przy braniu kredytu na zakup działki, odwiedź stronę twoja-hipoteka.pl.

FAQ

1. Jaki jest maksymalny okres kredytowania zakupu działki?

Maksymalny okres kredytowania zakupu gruntu może wynosić nawet 35 lat, jednak czasami okres spłaty kredytu na zakup działki może być ograniczony. Wszystko zależy od warunków kredytowania w danym banku, zdolności kredytowej oraz indywidualnej sytuacji osoby wnioskującej o kredyt. Przykładowo im ktoś jest starszy, tym na krótszy okres otrzyma kredyt. Spłata ostatniej raty nie może bowiem odbyć się później niż w przedziale wiekowym 70–80 lat w zależności od banku.

2. Jaka jest maksymalna kwota kredytu na zakup działki budowlanej?

Maksymalna wysokość kredytu na zakup gruntu wynosi zazwyczaj 80–90% wartości rynkowej działki. Wszystko zależy od oferty banku, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować dostępne na rynku propozycje różnych podmiotów.

3. Ile trzeba mieć wkładu własnego przy wzięciu kredytu na zakup działki?

Wysokość wkładu własnego przy kredycie hipotecznym na działkę określa się procentowo w stosunku do wartości nieruchomości. Wartość tę banki ustalają indywidualne, ale muszą przestrzegać zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego. Rekomendowany wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości, ale w niektórych instytucjach można ubiegać się o kredyt przy wkładzie własnym w wysokości 10% wartości działki.

4. W którym banku można otrzymać kredyt na działkę?

Obecnie większość banków w Polsce daje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup działki. Są to np. Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Alior Bank, Santander Bank, Millennium Bank, BNP Paribas oraz BOŚ Bank.