Kredyt na wykończenie domu – czy warto wziąć na ten cel kredyt hipoteczny?
Wykończenie domu to nie lada wyzwanie dla Twoich finansów. W końcu wiele projektów aranżacyjnych wymaga dużych nakładów finansowych, aby uczynić przestrzeń funkcjonalną i piękną. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wykończenie mieszkania lub domu pozwala uzyskać potrzebne pieniądze i jednocześnie rozłożyć spłatę tego dużego wydatku na dłuższy okres. Dowiedz się, czy rzeczywiście taka forma kredytu to dobre rozwiązanie.
Ile trzeba wziąć kredytu na wykończenie domu?
Jeśli stoisz przed wyzwaniem wykańczania domu, musisz ustalić przewidywane koszty, jakie poniesiesz w tej inwestycji. Przede wszystkim weź pod uwagę wszystkie czynniki, które wpłyną na ostateczną kwotę za prace remontowe i wykończeniowe. To, ile kosztuje wykończenie nieruchomości, zależy m.in. od:
- metrażu, który będzie podlegał wykończeniu;
- rodzaju wymaganych prac;
- standardu i jakości materiałów wykończenia;
- okresu, w którym mają zostać wykonane prace wykończeniowe oraz czasu, w którym zostaną zakupione niezbędne materiały (ceny mogą rosnąć lub spadać);
- kosztów robocizny, na które wpływają m.in. lokalizacja nieruchomości oraz doświadczenie i dokładność wybranych fachowców;
- kwestii tego, kto zajmie się projektowaniem wnętrza: za projekt od architekta trzeba zapłacić.
Dopiero po ustaleniu kosztów poszczególnych elementów można otrzymać zbliżoną kwotę potrzebną na wykończenie domu. Warto zrobić taki rachunek, ponieważ w ten sposób otrzymasz informację o tym, ile pieniędzy jeszcze potrzebujesz i jak wysoki kredyt przydałoby się zaciągnąć na ten cel w banku.
Jak działa kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
Wzięcie kredytu hipotecznego na wykończenie nieruchomości może być dobrą alternatywą na adaptację domu i uwzględnienie nowych trendów w jego urządzaniu. Opcja tego typu działa podobnie do innych typów finansowania, ale ma jednak kilka odmiennych cech.
Przede wszystkim kredyt hipoteczny:
- pozwala na zakup lub budowę nieruchomości, lub jej remont i wykończenie;
- jasno określa sposób wydawania pożyczonych pieniędzy;
- można gootrzymać na wysoką kwotę: od kilkudziesięciu tysięcy do nawet przeszło miliona złotych, co zależy od wartości nieruchomości i zdolności kredytowej wnioskodawcy;
- pozwala rozłożyć spłatę zaciągniętego finansowania na długi okres: nawet do 35 lat;
- zazwyczaj ma atrakcyjniejsze oprocentowanie i niższe koszty w porównaniu z pożyczką hipoteczną lub kredytem gotówkowym;
- w niektórych przypadkach wymaga spełnienia wielu formalności, by go otrzymać, np. posiadania wkładu własnego.
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu kredytu?
Nasi doświadczeni doradcy kredytowi są gotowi Ci pomóc.
Czy z kredytu hipotecznego można kupić meble?
W odróżnieniu od innych kredytów, takich jak finansowanie pojazdu, kwota uzyskana z kredytu hipotecznego na wykończenie domu może pokryć jedynie koszty remontu nieruchomości. Oznacza to, że pieniędzy nie można przeznaczyć na inny cel, np. zakup samochodu. W tym przypadku cel finansowania jest jasno określony: remont lub wykończenie mieszkania czy domu. Tym samym warto pamiętać, że nie na każdą nieruchomość można otrzymać kredyt.
Pamiętaj, że możesz też od razu ubiegać się o kredyt hipoteczny na budowę i wykończenie domu. Jeśli jednak wcześniej nie udało Ci się otrzymać pieniędzy na te dwa cele, możesz np. dokończyć stan surowy zamknięty i wnioskować o kredyt na kolejny etap inwestycji.
Co można finansować z kredytu na wykończenie domu? Czy są to tylko materiały budowlane, takie jak gładź szpachlowa, kleje, farby itp.? Czy też można z tych pieniędzy kupić meble? Otóż kredyt hipoteczny na wykończenie jest kredytem celowym. Oznacza to, że pozyskane pieniądze trzeba wydać zgodnie z określonym w umowie przeznaczeniem, dlatego uznaje się, że jest to produkt przeznaczony dla osób, które chcą wykończyć dom lub mieszkanie np. w stanie surowym zamkniętym albo deweloperskim. Wszystkie wydatki muszą być uwzględnione w kosztorysie i w ich skład nie mogą wchodzić elementy spoza przedstawionego do banku planu.
Co więcej, kredyt hipoteczny na wykończenie domu pozwala sfinansować ze swoich środków tylko elementy, które są trwale związane z nieruchomością. Zatem rzeczy ruchome, które nie są trwale związane z budynkiem, czyli meble, sprzęty RTV i AGD, wolnostojące wyposażenie i dekoracje, nie mogą być kupione z tych pieniędzy. Na ich zakup trzeba przeznaczyć środki własne lub zaciągnąć np. kredyt gotówkowy.
Co można finansować kredytem hipotecznym na wykończenie?
Biorąc pod uwagę, że z kredytu hipotecznego można finansować wykończenie elementów trwałych, finansowanie zazwyczaj zaciągane jest na:
- rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej lub innych;
- stawianie ścianek działowych;
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz zakup i montaż grzejników;
- tynkowanie, szpachlowanie i malowanie ścian;
- położenie gładzi na ścianach;
- wykończenie podłóg płytkami, panelami lub parkietem;
- zakup i montaż sanitariatów;
- wynajęcie ekipy remontowej.
Uwaga! Zawsze dokładnie zapoznaj się z ofertą banku i ze szczegółami umowy kredytowej. Niektóre instytucje zezwalają na inne zakupy z kredytu na wykończenie, np. elementy wyposażenia w zabudowie, np. szafy wnękowe lub sprzęty AGD do zabudowy.
Pamiętaj, że wszystkie wydatki muszą być udokumentowane w banku. Czasami należy dostarczyć rachunki i faktury za zakup materiałów, a niekiedy też dokumenty, które potwierdzą wykonanie kolejnego etapu prac np. zdjęcia ze zrealizowanych zadań.
Kiedy warto ubiegać się o kredyt na wykończenie domu?
Aby zdecydować, czy warto zaciągnąć kredyt na remont, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Na przykład sprawdź swój budżet, pozostałe wydatki czy stabilność zawodową, aby ocenić, czy pod względem finansowym jest to najlepszy czas na zaciągnięcie takiego finansowania. Ustal też koszty, jakie pochłoną poszczególne prace wykończeniowe.
Ponadto przeanalizuj z nami dostępne na rynku oferty bankowe, aby poszukać alternatyw o atrakcyjnym oprocentowaniu. Pamiętaj, że należy kierować się całkowitym kosztem kredytu hipotecznego, a nie tylko najmniejszym oprocentowaniem finansowania.
Dzięki temu można znaleźć opcje, które z reguły są tańsze, a co za tym idzie, bez problemu można ująć spłatę rat w miesięcznym budżecie. Poza tym warto zrozumieć, które czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszego dla siebie produktu bankowego. Są to przede wszystkim najważniejsze parametry ofert, czyli m.in. wysokość oprocentowania, rodzaj rat, wysokość prowizji banku, wysokość raty miesięcznej, okres spłaty oraz całkowity koszt kredytu.
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania kredytu na wykończenie?
Podstawą ubiegania się o kredyt na wykończenie domu jest złożenie wniosku kredytowego na formularzu bankowym. Sam wniosek jednak nie wystarczy. Trzeba dołączyć do niego wymagane przez bank dokumenty. Najczęściej znajdują się w nich:
- ważny dokument tożsamości;
- zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach;
- wyciągi z kont bankowych z co najmniej 3 ostatnich miesięcy;
- zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o braku zaległości w składkach;
- rozliczone roczne zeznanie podatkowe wraz z załącznikami;
- numer księgi wieczystej nieruchomości;
- dokument potwierdzający wycenę domu lub mieszkania;
- kosztorys zaplanowanych prac wykończeniowych.
W trakcie analizowania warunków formalnych bank sprawdza Twoją zdolność kredytową. O decyzji kredytowej w sprawie przyznania lub odmowy udzielenia kredytu instytucja informuje co do zasady maksymalnie w dwudziestym pierwszym dniu od dnia otrzymania wniosku wraz z kompletem dokumentów. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, kredytobiorca jest zapraszany na podpisanie umowy kredytowej.
Czy warto wziąć kredyt na wykończenie domu?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wybranie oferty banku nie może być pochopne. Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania lub domu to wieloletnie zobowiązanie, dlatego decyzja o podpisaniu umowy musi być dokładnie przemyślana. Trzeba przeanalizować wszelkie zapisy w umowie, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Warto też z naszą pomocą negocjować z bankiem warunki cenowe kredytu. Oczywiście sama procedura znalezienia samemu korzystnej oferty kredytowej, kompletowania wniosku o kredyt lub negocjowania warunków umowy jest czasochłonna i może być stresująca. Dlatego warto skorzystać z naszej pomocy.
Mimo to warto móc spełnić marzenia o wykończeniu domu lub mieszkania zgodnie ze swoimi wyobrażeniami. Tym bardziej że w uzyskaniu kredytu na wykończenie domu może pomóc doświadczony ekspert od kredytów hipotecznych w Krakowie i okolicach. Jeśli więc chcesz ułatwić sobie wzięcie kredytu, zapraszamy do odwiedzenia strony twoja-hipoteka.pl.
FAQ
.
1. Jak jest wypłacany kredyt hipoteczny na wykończenie domu?
Wypłata kredytu hipotecznego na wykończenie domu jest realizowana na konto kredytobiorcy. Wobec tego, jeśli to Ty wnioskujesz o finansowanie, pieniądze trafią na Twoje konto. W zależności od zasad banku, wypłatę środków można otrzymać od razu w całości, w ramach jednorazowej wypłaty, lub w kilku transzach. W tym drugim przypadku bank wymaga trzymania się ustalonego harmonogramu prac i potwierdzenia, że dany etap robót został zakończony (np. w formie dokumentacji zdjęciowej). Niemniej w jednym i w drugim przypadku należy przygotować się na to, że bank może dokładnie zweryfikować, na co wydano każdą złotówkę. Z tego powodu w niektórych przypadkach, jeżeli bank tego wymagał, należy skrupulatnie zbierać wszystkie rachunki potwierdzające wydatki na wykończenie domu.
2. Co powoduje, że bank odmawia udzielenia kredytu na wykończenie domu?
Do najczęstszych przyczyn odmownej decyzji banku zaliczają się m.in. inne zaciągnięte zobowiązania, dochody wnioskodawcy nieadekwatne do kwoty finansowania, niska zdolność kredytowa czy problemy prawne. Mogą to być także błędy formalne we wniosku lub niekompletność załączników. Z tego powodu warto powierzyć ubieganie się o kredyt ekspertom, którzy mają w tym doświadczenie i podpowiedzą, na jak duży kredyt Cię stać. Zadbają także o załatwienie wszelkich formalności kredytowych.