kontakt

Kredyt na otwarcie firmy – jak dostać dodatkową gotówkę na własną działalność?

Kredyt na otwarcie firmy

Masz świetny pomysł na biznes? Nie możesz doczekać się, aż zaczniesz sprzedawać swoje produkty? Założenie własnej działalności to duże przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko sporo pracy, ale także środków pieniężnych. Jednak początkujący inwestorzy nie zawsze dysponują wystarczającą ilością gotówki. Wtedy warto rozważyć wzięcie kredytu na start dla firm. Dowiedz się, jak go otrzymać.

Kredyt na otwarcie firmy – co to jest?

Kredyty na założenie firmy to produkty bankowe przeznaczone dla przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek lub działają krócej niż 12 miesięcy. Cel kredytowania jest prosty: zapewnienie płynności finansowej prowadzonej działalności gospodarczej, zanim ta zacznie generować przychody pozwalające na pokrycie wszystkich zobowiązań. 

Środki uzyskane w ramach kredytu na otwarcie firmy mogą być przeznaczone nie tylko na zakup potrzebnych materiałów, ale także opłacenie rachunków czy ZUS, wynagrodzeń, a nawet kontrahentów. Warto jednak pamiętać, że po rozpoczęciu działalności jej zdolność kredytowa jest zerowa lub bardzo niska. Z tego powodu niewiele instytucji oferuje tego typu pożyczki. 

Kredyt na nową firmę – kto może się o niego ubiegać?

Oferta kredytów na rozpoczęcie działalności jest bardzo okrojona. Znacznie więcej możliwości mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność od pewnego czasu i przynosi ona dochody. Warto jednak pamiętać, że muszą być one wystarczająco wysokie – inaczej zdolność kredytowa firmy będzie zbyt niska, aby uzyskać pozytywną decyzję banku.

Kredyt na biznes  – jakie rodzaje są dostępne?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność od min. 12 miesięcy, nadal są traktowani jak osoby początkujące. Jednak po roku funkcjonowania na rynku zdążyli osiągnąć już pewne dochody i wypracować zdolność kredytową. Dzięki temu mogą skorzystać z różnego rodzaju produktów bankowych. Są to:

  • klasyczna pożyczka gotówkowa – uzyskane pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności. Może to być nie tylko inwestycja w materiały, potrzebne narzędzia czy meble, ale także pokrycie dotychczasowych zobowiązań lub realizację pomysłów związanych z rozwojem firmy. Ponadto wniosek o pożyczkę dla działalności gospodarczej można wygodnie złożyć za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. To duża zaleta dla osób, które nie mają czasu na wizytę w placówce banku;
  • limit odnawialny na koncie – to sposób na to, żeby uzyskać stały dostęp do dodatkowych pieniędzy w ramach prowadzonego rachunku bankowego. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ można – nie trzeba – z niego korzystać w tzw. podbramkowych sytuacjach;
  • kredyt inwestycyjny – jest to rodzaj kredytu gotówkowego jednak na ściśle określony cel związany z rozwojem firmy, czyli np. zakup niezbędnych maszyn do pracy;
  • kredyt obrotowy – banki doskonale wiedzą, jak funkcjonują firmy i zdają sobie sprawę, że na płatność za zlecenie trzeba czasem nieco poczekać. Aby przedsiębiorca nie wpadł w spiralę długów, instytucje oferują pożyczki na pokrycie bieżących zobowiązań. Pozwala to zachować płynność finansową firmy;
  • leasing – polega na możliwości odpłatnego korzystania z różnego rodzaju obiektów w ściśle określonym czasie. Zazwyczaj korzysta się w celu uzyskania nowego samochodu, ale przedmiotem umowy mogą być to także np. maszyny, komputery, a nawet maty wejściowe. Po zakończeniu leasingu wszystkie użytkowane rzeczy należy zwrócić do firmy leasingowej. Można je także wykupić, jednak zazwyczaj wiąże się to z poniesieniem pewnego wkładu własnego.

Początkujący przedsiębiorcy mają wiele możliwości zapewnienia swojej firmie środków na start. Jednak warto pamiętać, że „młoda” działalność może wykazywać niską zdolność kredytową. Wpływa to nie tylko na procedurę ubiegania się o finansowanie, ale także na kwotę, jaką można uzyskać. W niektórych bankach może być ona znacznie mniejsza niż w przypadku starania się o pożyczkę gotówkową jako osoba prywatna. Dlatego warto rozważyć inne możliwości, które pozwolą pozyskać pieniądze potrzebne na pokrycie wszystkich zobowiązań. 

Kredyt na rozwój firmy to nie wszystko – jakie są inne możliwości?

Banki niechętnie udzielają kredytów na otwarcie firmy początkującym przedsiębiorcom. Wynika to przede wszystkim z ryzyka, że firma nie przetrwa na rynku, przez co właściciel popadnie w długi. Dlatego warto rozważyć inne rozwiązania. Wśród dostępnych opcji znajdują się np.:

  • znalezienie inwestora – jeśli Twój pomysł na biznes jest przełomowy, możesz poszukać osoby, która zdecyduje się w to zainwestować. W ten sposób można uzyskać niezbędną gotówkę bez konieczności zaciągania kredytu;
  • programy unijne – Unia Europejska stara się aktywnie wspierać młodych biznesmenów i oferuje różnego rodzaju programy, w ramach których można uzyskać dodatkową gotówkę na start. Jednak należy pamiętać, że mają one dość wysokie wymagania, które trzeba spełnić, aby zostać zakwalifikowanym. W tym przypadku wiele zależy od tego, jak przygotujesz swój biznesplan;
  • zapłata z góry od kontrahenta – nie wszyscy zleceniodawcy zgadzają się na takie rozwiązanie, mimo to warto o to zapytać. Dzięki temu zyskasz pieniądze na rozwój firmy bez konieczności zaciągania jakiegokolwiek kredytu;
  • pożyczka gotówkowa dla właściciela – możesz starać się o pieniądze jako osoba prywatna i przeznaczyć je na dowolny cel, także związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wniosek o dodatkową gotówkę można wygodnie złożyć online, co znacznie przyspiesza całą procedurę i pozwala w krótkim czasie rozpocząć działania w firmie. 

Pamiętaj, jeśli bierzesz kredyt jako osoba prywatna, to Ty, a nie przedsiębiorstwo odpowiadasz za regularne spłacanie rat. Oznacza to, że gdy firma zbankrutuje bądź pomysł na biznes okaże się nieudany, nadal trzeba będzie spłacać raty zaciągniętego zobowiązania. 

Ponadto wzięcie pożyczki wpływa na Twoją zdolność kredytową. Może okazać się, że przez to zobowiązanie nie będzie można np. uzyskać kredytu hipotecznego. Dlatego warto dobrze przeanalizować, czy to na pewno rozsądna decyzja.

Pożyczka na otwarcie firmy – co jest potrzebne, żeby złożyć wniosek?

Kredyt na rozwój firmy może z pewnością pomóc w „rozwinięciu skrzydeł” na rynku. W wielu przypadkach to także jedyna możliwość na to, żeby np. zatrudnić nowych pracowników czy rozpocząć nowe działania. Zastanawiasz się, jak go uzyskać? Do wyboru są dwie możliwości:

  • samodzielnie poszukiwania idealnej pożyczki, która spełnia wszystkie Twoje wymagania,
  • „oddanie sprawy w ręce” doświadczonych i zaangażowanych ekspertów kredytowych, którzy dysponują szeroką wiedzą odnośnie do produktów bankowych oraz mogą wskazać i znaleźć najlepsze oferty dla Ciebie.

Następnie trzeba zgromadzić potrzebne dokumenty. W przypadku kredytu dla osoby prywatnej niezbędne będą informacje o osiąganych dochodach, aktualnych obciążeniach finansowych i sytuacji rodzinnej. Jeśli ubiegasz się o pożyczkę jako przedsiębiorstwo, trzeba będzie dostarczyć znacznie więcej dokumentów, w tym m.in. szczegółowy raport z biznesplanu czy dane dotyczące historii kredytowej właściciela. 

Dokładnych wskazówek odnośnie do tego, co będzie potrzebne, udzieli Ci ekspert kredytowy. Pomożemy Ci także w dopełnieniu wszelkich formalności i złożeniu kompletnego wniosku. W ten sposób czas oczekiwania na decyzję banku znacznie się skróci, a Ty w krótkim czasie uzyskasz pieniądze potrzebne na rozwój firmy. Ponadto będziemy stale informować Cię o postępach procesowania wniosku. 

Kredyt na otwarcie firmy to poważne zobowiązanie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przeanalizuj wszystkie dostępne opcje.