kontakt

Kredyt pod zastaw mieszkania – jak zaciągnąć pożyczkę hipoteczną pod zastaw nieruchomości?

Kredyt pod zastaw mieszkania

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na zakup nieruchomości? Nie masz wkładu własnego i zastanawiasz się, skąd pozyskać środki, aby móc wziąć kredyt? A może chcesz zainwestować, ale nie masz wystarczająco dużo oszczędności? Rozważ wzięcie kredytu pod zastaw nieruchomości, czyli produktu bankowego o bardzo elastycznych warunkach. Dowiedz się, jak wziąć pożyczkę pod hipotekę i o czym pamiętać.

Kredyt pod zastaw mieszkania lub domu – co to jest?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to standardowy produkt, który jest oferowany przez prawie każdy bank. Od klasycznego kredytu hipotecznego różni się tym, że nie trzeba wnosić wkładu własnego – zabezpieczeniem jest posiadana nieruchomość. 

W zależności od wybranej instytucji – w ramach umowy można pożyczyć między nawet do 80% wartości danego mieszkania czy domu. Oznacza to, że ustanawiając hipotekę na nieruchomości wartej 600 000 zł, można otrzymać do nawet 480 000 zł. To imponująca kwota, której nie można uzyskać np. w ramach zwykłej pożyczki gotówkowej bez zabezpieczenia. 

Ponadto, w przypadku kredytu pod zastaw nieruchomości, płatność można rozłożyć nawet na 20-30 lat. Zatem raty kredytu nie są zbyt wysokie. 

Różnice pomiędzy pożyczką gotówkową a kredytem dobrze widać w poniższej tabeli.

Kredyt pod hipotekęPożyczka gotówkowa
Można uzyskać nawet do 80% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.Można uzyskać maksymalnie 255 550 zł – według ustawy o kredycie konsumenckim.
Płatność może być rozłożona na 30 lat.Maksymalny okres kredytowania wynosi zazwyczaj 10 lat.
Wniosek można złożyć tylko w placówce banku lub za pośrednictwem eksperta kredytowego.Wniosek można złożyć online.
Wymagane są liczne dokumenty odnośnie do sytuacji finansowej kredytobiorcy i nieruchomości.Wymagana jest mniejsza liczba dokumentów.

Źródło: opracowanie własne.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – kto może skorzystać?

Wzięcie kredytu pod zastaw domu lub mieszkania to duże zobowiązanie na znaczną część życia. Dlatego z tego rozwiązania może skorzystać określona grupa. Są to osoby, które:

 • ukończyły 18. rok życia,
 • osiągają dochody, które pozwalają na pokrycie zobowiązania,
 • są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, która nie jest obciążona w żaden sposób – oznacza to, że nie może być objęta hipoteką. Ponadto większość banków nie zgadza się na udzielenie kredytu pod zastaw, jeśli na nieruchomości jest ustanowiona służebność osobista.

O pożyczkę można wnioskować samodzielnie lub wspólnie np. z małżonkiem, członkiem rodziny czy też partnerem – najważniejsze jest to, żeby choć jedna ze stron osiągała odpowiednio wysokie dochody, najlepiej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zastaw hipoteczny – na co można przeznaczyć środki?

Kredyt hipoteczny pod zastaw domu czy mieszkania cieszy się dużą popularnością, ponieważ środki można przeznaczyć na dowolny cel. Jednak jest jeden wyjątek – nie może być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Zatem pieniądze można wykorzystać, np. na:

 • zakup kolejnej nieruchomości przeznaczonej pod wynajem, remont mieszkania lub domu albo studia dziecka,
 • spłatę dotychczasowych zobowiązań i odzyskanie stabilności finansowej.

Porada eksperta: Zanim weźmiesz kredyt, zastanów się, czy dasz radę „udźwignąć” finansowo comiesięczne raty w wysokości kilku tysięcy złotych przez kolejne 20-30 lat. Opłaty mogą znacznie obciążyć Twój domowy budżet i sprawić, że wpadniesz w długi. 

Kredyt pod zastaw nieruchomości bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Często pożyczka pod zastaw jest oferowana jako alternatywa dla kredytu hipotecznego. Grupą docelową są osoby, które nie mają odłożonego wkładu własnego w wysokości 10-20% ceny nieruchomości. Jednak nie oznacza to, że może ona zostać udzielona kredytobiorcom, którzy nie mają zdolności kredytowej.  Nawet jeśli zdecydujesz się na kredyt pod zastaw domu lub mieszkania, wciąż musisz spełnić szereg warunków. Jakie to są?

Przede wszystkim trzeba osiągać wystarczająco wysokie dochody, które pozwalają na zapewnienie podstawowych potrzeb, utrzymanie rodziny i spłatę zobowiązania. Dlatego przed udzieleniem kredytu bank sprawdza zdolność kredytową i pyta o:

 • wysokość dochodów i rodzaj umowy o pracę,
 • liczbę osób na utrzymaniu,
 • comiesięczne stałe wydatki, tj. wysokość rachunków i czynszu,
 • dotychczasowe zobowiązania.

Koniecznie trzeba także przedstawić dokumenty odnośnie do nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka. 

Czy wiesz, że… Zdolność kredytową można poprawić, a tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu? Można np. pójść po podwyżkę, zmienić pracę, zmniejszyć zobowiązania czy podejść do kredytu z drugą osobą. Jeśli nie wiesz, co wybrać, zgłoś się do eksperta kredytowego. Wspólnie ustalcie plan działania, który sprawi, że uzyskanie pożyczki na atrakcyjnych warunkach stanie się możliwe. 

Pożyczka pod zastaw a kredyt hipoteczny – jakie są różnice?

Procedura ubiegania się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości wygląda nieco inaczej niż w przypadku klasycznego kredytu hipotecznego. 

 1. Nie trzeba przedstawiać w banku dokumentów związanych z celem kredytowania. Oznacza to, że np. umowę przedwstępną na zakup domu lub mieszkania można zawrzeć dopiero po otrzymaniu pieniędzy. 
 2. Wymagane są dokumenty związane z nieruchomością, na której zostanie ustanowiona hipoteka. Bank musi sprawdzić, czy nie jest ona obciążona w jakikolwiek sposób, jaka jest jej wartość i stan. 
 3. Decyzja jest udzielana w przeciągu kilku lub kilkudziesięciu dni w zależności od ilości procesowanych wniosków w danym momencie. Wpływ na to ma także fakt, czy do wniosku dołączono wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli nie, bank może poprosić o uzupełnienie ich, co wydłuży czas oczekiwania.

W przypadku pożyczki pod zastaw pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto kredytobiorcy. Następnie możesz je wykorzystać na dowolny cel zgodnie z własnymi potrzebami. Nie trzeba rozliczać się z tego, na co zostały wydane środki. 

Kredyt hipoteczny pod zastaw domu lub mieszkania – jak uzyskać?

Przed złożeniem wniosku o kredyt pod zastaw nieruchomości, trzeba zapoznać się z dostępnymi ofertami na rynku. Każdy bank ma inne warunki, np. w mBanku maksymalna kwota kredytu nie może wynieść więcej niż 75% wartości nieruchomości proponowanej na zabezpieczenie kredytu. Natomiast w PKO Banku Polskim jest to tylko 60%. Należy także zwrócić uwagę na wysokość i rodzaj oprocentowania, marżę, prowizję oraz rodzaj rat. Od tego zależy, ile wyniosą koszty kredytu. 

Po wybraniu instytucji trzeba uzupełnić wniosek i zebrać potrzebne dokumenty odnośnie do:

 • historii kredytowej – dotyczy to nie tylko spłacanych kredytów i pożyczek, ale także wysokości limitu na karcie kredytowej czy debetu na koncie;
 • sytuacji finansowej – nie wystarczą tylko Twoje oświadczenia. Bank może potrzebować także zaświadczenia od pracodawcy i wyciągu z konta;
 • nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu,

Następny krok to dostarczenie tych informacji do placówki wybranej instytucji i przekazanie jej pracownikowi. Potem pozostaje tylko czekać na decyzję.

Na szczęście nie trzeba robić tego wszystkiego samodzielnie. Wręcz nie warto. Jeśli chcesz uniknąć stresu i spędzania czasu w kolejkach bądź na infolinii banku, skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów kredytowych. 

 • Dobrze znamy aktualną ofertę każdej instytucji, więc możemy szybko je przeselekcjonować i przedstawić Ci tylko takie propozycje, które odpowiadają Twoim potrzebom. W ten sposób oszczędzasz czas spędzony na analizowaniu produktów bankowych. 
 • Gwarantujemy wsparcie podczas kompletowania wniosku i pilnujemy, żeby zawierał wszystko, co potrzebne. Dzięki temu analizowanie dokumentów  w banku przebiega szybciej, a decyzja zostaje wydana w krótkim czasie.
 • Udzielamy fachowej pomocy, jeśli będziesz chciał przenieść kredyt do innego banku, nadpłacić go czy spłacić w całości. Wystarczy tylko, że do nas zadzwonisz i umówisz się na spotkanie.

Skorzystanie z usług eksperta to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa. 
Kredyt pod hipotekę to elastyczne rozwiązanie, które pozwoli Ci pozyskać środki na dowolny cel. Warto wziąć je pod uwagę, gdy ubiegasz się o dodatkowe pieniądze.